czwartek, 1 sierpnia 2013

Fotografia reklamowe - ciężkie dzieło



Ostatnio moją uwagę przykuła fotografia reklamowe. Każdy spotyka z nią na co dzień, chociaż czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ja wiedziałam, że to ciężkie, ale nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak bardzo. Okazuje się, że jest wiele etapów i każdy z nich musi być szczegółowo opracowany i wykonany, żeby całe zdjęcia wyszło dobrze.

coffee & tirami-su = splash
Photo credit: dongga BS / foter / CC BY-NC-ND

Co fotografujemy?

Najpierw najważniejszy rzecz czy też pytanie: co fotografujemy? Albo co chcemy sfotografować? Jeżeli pracujemy, to mamy to odgórnie narzucone, jeżeli robimy dla własnej przyjemności, to jest to nasz wybór, jednak na pierwszy raz wybrać coś łatwego. Na ogół żywność jest ciężka do sfotografowania w całej swojej okrasie, jednak można zacząć od kanapki z serem białym z pomidorem i szczypiorkiem. To też nie będzie łatwe. Ale moim zdaniem lepsze do nauki niż hamburger, gdzie widzimy wszystko co znajduje się w środku.

Zakupy

To jest bardzo ważny etap. Idąc do sklepu musimy wybrać najlepsze produkty, co oczywiście nie oznacza, że mają być najdroższe. Dla nas liczy się wygląd, a nie koniecznie smak. Idźmy z przykładem kanapki z serem. Po pierwsze jest nam potrzebne pieczywo. Chleb czy bułka? Każdy wybierze co woli, ważne jest to, żeby wygląd zewnętrzny był ładny. A więc oglądamy dokładnie i wybieramy. Lepiej kupić więcej, żeby w razie problemów, mieć alternatywę. Następnie ser biały. I tu znowu liczy się jego wygląd. Dobrze by było, żeby się nie lał, tylko był w miarę gęsty, ale również barwa była śnieżno biała i konsystencja odpowiednia. Oczywiście w domu widelcem możemy sobie poprawić trochę jego konsystencje, jednak z wodnistego pyłu nic nie zrobimy. A teraz warzywa, czyli szczypiorek i pomidor (ja na przykład lubię dodać jeszcze pomidora do tego). Szczypiorek nie może być zwiędnięty i pożółknięty. Dodatkowo dobrze, żeby był sztywny. A pomidor musi być twardy. Dlaczego? Żeby wygodnie było go kroić i układać na kanapce. Może być nawet nie dojrzały w środku, to nie jest problemem, bo można barwę zmienić podczas obróbki graficznej.

Kompozycja i stylista

Do profesjonalnych zdjęć potrzebny jest profesjonalista, który odpowiednio zajmie się kompozycją. (wiem, że jest powtórzenie, ale stwierdziłam, że trzeba to podkreślić). Jednak,kiedy się uczymy sami i robimy zdjęcia dla siebie. To sami to robimy. Najpierw kroimy bułkę, tak żeby nie zniszczyć jej wnętrza. Następnie delikatnie układamy ser na niej (oczywiście konkretną warstwę, żeby wyglądało bogato). A dopiero na koniec dokładamy szczypiorek oraz pomidora (jeżeli ktoś go chce również mieć na zdjęciu). Dlaczego nie mieszamy sera ze składnikami przed nałożeniem? Bo traci on wiele na swoich walorach estetycznych. Jak sami je delikatnie ułożymy, to stworzymy piękną kompozycje, a tak będzie papka gładka uklepana. A takiej nie chcieliśmy mieć na zdjęciu.

Zdjęcie 

Teraz zrobimy zdjęcie. Jednak trzeba pamiętać o oświetleniu. Nie potrzeba nam tysiąca lampek. Wystarczy jedna oraz coś odbijającego światło. Może to być styropian albo kartka papieru. w zależności od tego, co chcemy uzyskać, różnie ustawiamy światło. Jednak to już leży w rękach fotografa i nie ma na to złotego przepisu. Trzeba to wyćwiczyć, przetestować i sprawdzić. Innej rady nie mam.

Obróbka graficzna

Profesjonaliści dodają również obróbkę graficzną do tych punktów. W zależności od tego jak wykonane jest zdjęcie (albo zdjęcia, bo czasami robi się kilka i dopiero potem się je składa), to mamy różne rzeczy do zrobienia. Czasami trzeba poprawić kolory, albo złożyć dwa zdjęcia. Tutaj każdy pracuje w tym zakresie, który uważa, że trzeba poprawić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz