poniedziałek, 6 maja 2013

Ekspozycja a nasza fotografia

Tak jak obiecałam, dzisiaj napiszę trochę o ekspozycji. We wcześniejszym wpisie o niej wspomniałam, wiec warto dowiedzieć się trochę więcej w tym temacie.

Co to jest ekspozycja?


Ekspozycja to ilość światła, które pada na matrycę albo film (w zależności od tego jaki posiadamy aparat).  Na tę wartość wpływają trzy podstawowe elementy: przysłona, czas naświetlania oraz ekwiwalent czułości. To wszystko jest bardzo ważne, kiedy robimy zdjęcie. Czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale te parametry mają ogromne znaczenie dla zdjęcia.

Przysłona została opisana wcześniej, więc teraz nie będę jej przytaczała. Dla tych, który nie czytali wrzucam linka do wpisu o przysłonie. A całą resztę zapraszam do czytania dalej.

Czas naświetlania jako element ekspozycji


Na początek trzeba powiedzieć, a raczej napisać, że czas naświetlania to czas otwarcia migawki. Starzy wyjadacze na pewno to wiedzą, jednak Ci, którzy dopiero się uczą, niech lepiej to sobie utrwalą. Nigdy nie jest za mało utrwalania wiedzy.  Czas naświetlania określa jak długo promienie będą padały na materiał światłoczuły w aparacie. Ogólnie jest on wyrażany w sekundach, a raczej ułamkach sekundy. Na przykład może to być 1/250 albo 1/2. Ale można również ustawić go na pełne sekundy, wtedy na wyświetlaczy zobaczymy takie wartości: 1", 2". Ten symbol sekundy każdy z nas powinien znać z geografii.

Czułość ISO również wpływa na ekspozycje


Jeżeli masz lustrzankę, to na pewno już spotkałeś się z czymś takim jak czułość ISO. Jest to parametr, który określa, w jakim stopniu materiał światłoczuły jest czuły na światło. W automatycznych ustawieniach aparat sam dopiera odpowiednią ilość światła, która jest potrzebna do prawidłowego naświetlenia matrycy czy też filmu. Jednak nie zawsze się to sprawdza. W takich sytuacjach warto samemu przestawić ten parametr. Wartość ISO zawsze wzrasta dwu krotnie w porównaniu do wcześniejszej. Zatem spotkamy ISO 50, 100, 200, 400 itd. Ostateczna wielkość jest zależna od możliwości aparatu. Jest to ważny element ekspozycji każdego zdjęcia.



Co trzeba jeszcze wiedzieć o ISO? Jest bardzo ważna rzecz. Mówię o szumach inaczej nazywanych ziarnistością. Przy niskim ISO ona nie występuje, jednak przy wysokich wartościach bardzo widoczne stają się ziarna, które zazwyczaj psują nasze zdjęcie, dlatego też warto o tym pamiętać próbując ustawić właściwą ekspozycje.


Oczywiście to podstawy ekspozycji i jeszcze wiele tutaj brakuje. Ale na ten temat można pisać i pisać. A jest jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy, które można napisać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz